OGÓLNOPOLSKI KONKURS "KS. JERZY POPIEŁUSZKO - CZŁOWIEK PRAWDY, KTÓRY ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAŁ"

Dnia 28 kwietnia 2015 r. w siedzibie Katolickiego Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Bielanach w Warszawie odbył się finał Konkursu o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce: „Jerzy Popiełuszko – człowiek Prawdy, który zło dobrem zwyciężał”. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów osobą błogosławionego, szerzenie Jego kultu i rozbudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży. Konkurs składał się z dwóch etapów: w pierwszym uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie napisanie pracy (list do przyjaciela o księdzu Jerzym) lub wykonanie pracy artystycznej (kolaż, historyjka obrazkowa), natomiast gimnazjaliści mieli napisać rozprawkę lub wykonać prezentację multimedialną. W konkursie wzięło udział ok. 1600 uczniów z ponad 260 szkół z terenu całej Polski. Do drugiego etapu, który polegał na rozwiązaniu testu poświęconego życiu i działalności bł. ks. Jerzego, zakwalifikowało się 160 uczestników, w tym jedna osoba z diecezji opolskiej, uczennica naszej szkoły - Wiktoria Zalewska z klasy 4, która przygotowała pracę artystyczną.

28 kwietnia o godz. 5.00 Wiktoria wraz ze swoim opiekunem p. Moniką Wąchałą wyjechała z Niemodlina do Opola na pociąg do Warszawy na finał konkursu. Pociąg wjechał do Warszawy o godz. 9.02, po czym udałyśmy się taksówką do siedziby Katolickiego Gimnazjum na Bielanach. Po napisaniu testu wiedzy o ks. Jerzym uczestnicy spotkali się z p. dr Mileną Kindziuk – dziennikarką, wykładowcą w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, autorką licznych publikacji o ks. Jerzym, która w bardzo ciekawy i wzruszający sposób opowiadała finalistom o mamie ks. Jerzego – Mariannie Popiełuszko. Następnie uczestnicy spotkali się z prof. dr hab. Janem Sochoniem, bliskim kolegą ks. Popiełuszki, który wspominał spotkania z nim i wyjaśnił rolę, jaką odegrał ks. Popiełuszko dla naszej ojczyzny. Po wszystkich spotkaniach uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na obiad, następnie mieli możliwość zwiedzania Muzeum Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki. Całość finału zakończyła Msza święta, którą koncelebrowali: ks. dr M. Przybylski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Warszawskiej, ks. dr S. Jeż – dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej, ks. B. Jankowski – dyrektor Centrum Kultury „Dobre Miejsce”. Przed błogosławieństwem końcowym nastąpiło uroczyste odczytanie wyników konkursu. Mimo tego, że Wiktoria nie zdobyła miejsca medalowego, jesteśmy z niej bardzo dumni, gdyż godnie i na miarę swoich możliwości reprezentowała nie tylko swoją szkołę i parafię, ale całą diecezję opolską. Po długim i wyczerpującym dniu pełnym wrażeń, wraz z Wiktorią udałyśmy się w drogę powrotną do Niemodlina. O godz. 18.20 wyjechałyśmy pociągiem z Warszawy w stronę Opola, a o godz. 21.25 z dworca w Opolu do Niemodlina, na miejsce przybyłyśmy ok. godz. 22.00.

Monika Wąchała