WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

WYCIECZKA DO  STRAŻY POŻARNEJ

W maju uczniowie z klas I-III wraz wychowawcami odwiedzili  Jednostkę  Ratowniczo - Gaśniczą nr 3 w Niemodlinie. Dzieci zwiedziły budynek, obejrzały sprzęt ratowniczo - gaśniczy, dowiedziały się wielu informacji o pracy strażaka.  Pracownicy  przygotowali  dla nich wiele atrakcji.  Pokazali  uczniom, jak wchodzi się za pomocą drabiny po wspinaczkowej ścianie, zjazd po rurze na akcję ratowniczą i kilka elementów pierwszej pomocy przedmedycznej. Dużą radość sprawiło dzieciom wsiadanie do wozu strażackiego, możliwość wznoszenia się na niewielką wysokość podnośnikiem ratowniczo - gaśniczym, trzymanie węża i lanie nim wodą oraz dźwięk syreny z wozu strażackiego, włączonej na pożegnanie.

Pan komendant  przekazał  uczniom ważną informację i  poprosił ich,  aby przekazali ją również rodzicom.  Co roku dużo osób dorosłych i dzieci umiera z powodu zatrucia tlenkiem węgla, popularnie nazywanym czadem. Ten  śmiertelny gaz jest bezbarwny i bezwonny, więc nie możemy go zobaczyć ani wyczuć węchem.  Dlatego warto kupić i zamontować w mieszkaniach czujniki czadu.

To pełne wrażeń spotkanie uświadomiło dzieciom, jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa, jest praca strażaka. Zgodnie przyznały, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno dziecko w przyszłości chciałoby pracować w straży. (patrz galeria)

wychowawca klasy II

Lidia Barylak