PTASI ŚWIAT I JEGO TAJEMNICE - Fascynujący świat nauki i technlogii

Sprawozdanie z zajęć dodatkowych w ramach projektu

FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII

Uczniowie klasy VI od 8 marca do 26 kwietnia 2014 roku uczestniczyli w dodatkowych zajęciach w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Na tych zajęciach realizowana była ścieżka edukacyjna w zakresie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych pt. „Ptasi świat i jego tajemnice”. Lekcje prowadziły panie: Katarzyna Bilińska (nauczyciel ścisłowiec), Magdalena Gibas (nauczyciel humanista).

Celem zajęć było zainteresowanie uczniów światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, rozbudzenie świadomości ekologicznej, a także kształtowanie u uczniów odpowiedzialności za przyrodę, w szczególności za ptaki.

Na pierwszych zajęciach, które odbyły się 8 marca, uczniowie obejrzeli film edukacyjny o ptakach, który zainspirował ich do dalszych działań. Rozwiązywali rebusy i zagadki ornitologiczne, a także poznali budowę ptaków, ich przystosowanie do życia w różnych środowiskach i rodzaje zdobywanego pokarmu. Podczas ćwiczeń wykorzystywali dostępne w bibliotece szkolnej albumy i książki o ptakach, a także Internet.

22 marca w celu poznania gatunków ptaków żyjących w naszej okolicy szóstoklasiści udali się na wycieczkę do lasu, zabierając ze sobą lornetki, aparaty fotograficzne i atlasy ptaków. Uczniowie poznali również i obliczyli długości tras, które ptaki wybierają, aby uchronić się przed zimą.

Na kolejnych zajęciach, tj. 5 kwietnia uczniowie wybrali i przeanalizowali najbardziej opłacalną ofertę firmy, w której można kupić materiały na wykonanie karmników. Sami także zabawili się w konstruktorów i zbudowali karmniki z surowców wtórnych. Podczas tych zajęć wykazali się niezwykłą inwencją twórczą i pomysłowością. Przygotowali również mieszanki z ziaren zbóż i nasion jako karmy zimowej.

Podczas ostatniego spotkania, tj. 26 kwietnia dokonano podsumowania działań. Uczniowie wykonali albumy o ptakach, wykorzystując do tego zadania Internet oraz swoje zdolności plastyczne. Uwieńczeniem zajęć był konkurs wiedzy o ptakach, który wygrali: Łukasz Nowak i Bartek Walaszczyk. Drugie miejsce zajęły: Aleksandra Żak i Natalia Manicka, trzecie miejsce – Patryk Sajdych i  Miłosz Mrowiec.

Dzięki dodatkowym zajęciom dzieci aktywnie spędzały wolny czas. Uczyły się wykorzystywać różnorodne źródła informacji, rozwijały myślenie matematyczne w celu rozwiązywania problemów wynikających z codziennych sytuacji. Rozwijały także swoją kreatywność, dzieliły się swoimi pomysłami, swoją wiedzą, nauczyły się pracy zespołowej, współdecydowania oraz słuchania siebie nawzajem. Uczniowie byli zadowoleni z uczestnictwa w projekcie. Najbardziej podobały im się doświadczenia i zajęcia w terenie. Padło nawet stwierdzenie, że takie zajęcia powinny być obowiązkowe.

Magdalena Gibas